Dla osób dolatujących indywidualnie:
Rozpoczęcie wyprawy: SANTIAGO DE CHILE,
Zakończenie wyprawy: SANTIAGO DE CHILE
1 dzień: POLSKA - SANTIAGO DE CHILE
Spotkanie na Międzynarodowym Lotnisku Okęcie w Warszawie - hala odlotów przy stanowisku odpraw MK Tramping - ok. 2 godz. przed planowanym odlotem. Wylot do Santiago de Chile.
2 dzień: SANTIAGO DE CHILE – MENDOZA
Przylot do Santiago de Chile w godzinach południowych. Przesiadka na lot do Mendozy. Po przylocie do Mendozy, spotkanie z przedstawicielem miejscowego kontrahenta i transfer do 3* hotelu.
Po odpoczynku sprawdzimy czy posiadacie Państwo wskazany przez nas ekwipunek. Jeśli będzie czegoś brakowało, Mendoza jest ostatnim miejscem gdzie będzie można go uzupełnić. Następnie zapoznajemy się z przewodnikami i pozostałą ekipą, która będzie nam towarzyszyć.
Nocleg w 3* hotelu.
3 dzień: MENDOZA – PENITENTES MOUNTAIN INN
Rano z hotelu zabierze nas van, którym pojedziemy zorganizować pozwolenia i opłaty na wejście do Parku Aconcagua, a następnie pojedziemy do miejsca zwanego Penitentes (2700 m n.p.m.).
Nocleg w 3* hotelu.
4 dzień: PENITENTES – CONFLUENCIA (3500 m n.p.m.)
Rano jedziemy do Puente de Inca, małego miasteczka usytuowanego 6 km od Penitentes, a następnie nad jezioro doliny Horcones, skąd rozpościera się pierwszy widok na górę.
Po sprawdzeniu pozwoleń przez strażników parku, rozpoczniemy trekking do Confluencia na wysokość 3500 m n.p.m. (ok. 4 godziny). Rozbijamy obóz, spożywamy kolację popijając matte (regionalny napój).
Muły wyruszają z Puente del Inca, dlatego dostęp do swojego ekwipunku mamy w Confluencia. Przez pierwsze dni nosimy podręczny plecak z najważniejszymi rzeczami.
Nocleg w namiotach.
5 dzień: CONFLUENCIA – PLAZA FRANCIA (4200 m n.p.m.) – CONFLUENCIA
Dzisiejszy dzień przeznaczamy na aklimatyzację. Powoli się wspinamy na Plaza Francia na wysokość 4200 m n.p.m. (ok. 5 godzin). Jesteśmy na południowej ścianie Aconcagua. Mamy okazję podziwiać zapierające dech widoki jej całej południowej strony. Tutaj znajduje się jeden z najpiękniejszych i niezapomnianych widoków na górę. Następnie wracamy do Confluencia.
Nocleg w namiotach.
6 dzień: CONFLUENCIA – PLAZA DE MULAS (4250 m n.p.m.)
Kolejny dzień to zdobycie obozu – bazy naszej ekspedycji Plaza de Mulas znajdującego się na wysokości 4250 m n.p.m.
Wcześnie rano rozpoczniemy nasz trekking od przejścia „Playa Ancha” (czyli szerokiej plaży) – pustynnej i zawsze wietrznej doliny. Powoli dotrzemy do górnego piętra doliny Horcones. Po 8-9 godzinach marszu i wspinaczce na „Cuesta Brava” (skaliste zbocze), bardzo stromą ścieżką dotrzemy do Plaza de Mulas. Za nami ważny dzień aklimatyzacyjny. Pod koniec dnia będziemy odczuwać skutki przebywania na tej wysokości, a musimy jeszcze rozbić obóz.
Nocleg w namiotach.
7–9 dzień: AKLIMATYZACJA 4250 mn.p.m.
W obozie Plaza de Mulas spędzimy minimum 3 noce.
Pierwszy dzień zawsze przeznaczamy na odpoczynek. Można tutaj wziąć kapiel i zapoznać się z otaczającym terenem.
Kolejne dni to przygotowanie ekwipunku, sprawdzenie wyposażenia i organizacja dostarczenia potrzebnych nam rzeczy do kolejnych obozów.
Noclegi w namiotach.
10 dzień: PLAZA DE MULAS – OBÓZ I (4900 mn.p.m.)
W zależności od samopoczucia i warunków pogodowych ten dzień przeznaczamy na odpoczynek lub zdecydowany ruch czyli dotarcie do Obozu I, zwanego „Plaza Canada” na wysokości 4900 m n.p.m. (ok. 4 godz.).
Noclegi w namiotach.
11 dzień: OBÓZ I – OBÓZ II (5400 m n.p.m.)
Obóz II nazywany „Nido de Condores” (gniazdo kondora) znajduje się na wysokości 5400 m n.p.m. (ok. 4 godz.) Podziwiać stąd można spektakularne widoki na otaczające nas góry.
Noclegi w namiotach.
12 dzień: OBÓZ II – OBÓZ III (6000 m n.p.m.)
Przemieszczamy się do obozu III zwanego „ Berlin”, znajdującego się na wysokości 6000 m n.p.m. (ok. 4 godz.). Stąd widać wiele najwyższych szczytów Andów.
Noclegi w namiotach.
13 dzień: SZCZYT 6962 m n.p.m.
Dzień, w którym planujemy zdobycie szczytu rozpoczyna się o 5 rano. To najcięższy i najważniejszy dzień ekspedycji. Wspinamy się Północna Granią na około 6500 m n.p.m. i dopiero tutaj docierają do nas pierwsze promienie słońca. Następnym etapem jest "El Portezuelo del Viento" (drzwi wiatrów), gdzie często napotykamy na mocne powiewy wiatru nawet w spokojne dni. Wspinamy się 300 m na „La Canaleta”, która prowadzi na grań szczytową. Za Canaleta mamy jeszcze do pokonania Grań Guanaco. Ta ostatnia cześć zajmuje zazwyczaj 1 godzinę. Z Guanaco widzimy 3000 m w dół południowej strony Aconcaguy pełną skał, śniegu i lodu.
Docieramy na szczyt. Zdobywamy 6962 m n.p.m., najwyższy szczyt obu Ameryk – ACONCAGUĘ. Uczucia, które towarzyszą tej chwili każdy zapamięta do końca życia.
14-15 dzień: ZAPASOWE DNI
Te dni przeznaczamy na ewentualne przesunięcie zdobywania szczytu przy złych warunkach pogodowych lub z powodu złego samopoczucia.
Po zdobyciu szczytu przeznaczamy je na zasłużony odpoczynek.
Nocleg w namiotach.
16 dzień: OBÓZ III – PLAZA DE MULAS
Wracamy z obozu III do obozu – bazy. Podczas kolacji świętujemy zdobycie szczytu.
Nocleg w namiotach.
17 dzień: PLAZA DE MULAS - MENDOZA
Z Plaza de Mulas udajemy się do Puente de Inca, skąd jedziemy do Penitentes. Następnie udajemy się do Mendoza.
Nocleg w 3* hotelu.
18 dzień: WYLOT DO POLSKI
Transfer na lotnisko w Mendoza, skąd przelot do Santiago de Chile. Wieczorem wylot do Polski.
19 dzień: PRZYLOT DO POLSKI
DODATKOWA PROPOZYCJA:
PUSTYNIA ATACAMA W CHILE
Cena: 750 $, czas: 4 dni (płatne w biurze przed wyjazdem)
WYSPA WIELKANOCNA
Cena: 1750 $, czas: 4 dni (płatne w biurze przed wyjazdem)
Standardowa trasa zdobywania najwyższego szczytu Ameryki Południowej technicznie jest łatwa. Najtrudniejszą częścią całego trekkingu jest choroba wysokościowa, która często powoduje zawroty głowy i utratę apetytu. Ponadto organizm musi pracować przy mniejszej ilości tlenu. Dlatego też stawiamy nacisk na aklimatyzację. Stąd poświęcamy 3 dni na przejście 40-kilometrowego odcinka do Plaza de Mulas, oraz 3 dni na odpoczynek w tym miejscu. Za tą bazą znajdują się jeszcze 3 obozy zanim dotrzemy na szczyt. Przez całość trwania trekkingu zapewniamy bezpieczeństwo i pełny ekwipunek. Na Aconcagua czasami pojawiają się tzw. białe wiatry, które utrudniają dotarcie na szczyt, dlatego też uwzględniamy w programie dodatkowe dni, aby szansa zdobycia szczytu była jak największa.
ZAPEWNIAMY:
PRZEWODNIKÓW
Wszyscy przewodnicy są doświadczonymi profesjonalistami z uprawnieniami przewodnickimi otrzymanymi od organizacji specjalizujących się w szkoleniu przewodników na Aconcaguę (Provincial School for Mountain and Trekking Guides), akredytowanych przy Argentyńskim Stowarzyszeniu Przewodników Górskich.
TRANSPORT
- Samochód na trasie lotnisko – Hotel w Mendozie.
- Transport z / do Mendoga – Penitentes.
- Transport z Penitentes do Horcones czyli do wejścia do Parku Aconcagua.
ZAKWATEROWANIE
- 2 noce w 3* hotelu w Mendoza w pokoju 2 lub 3-osobowym ze śniadaniem i kolacją;
- 1 noc w 3* hotelu Ayelen w Penitentes w pokoju 2 lub 3-osobowym ze śniadaniem i kolacją;
- 2 osobowe namioty podczas trekkingu
POSIŁKI
Towarzyszy nam kucharz. Podczas całego trekkingu przygotowujemy odpowiednio zbalansowane posiłki. Dieta zawiera m in. świeże owoce, mięso, warzywa, świeże jajka, chleb oraz argentyńskie wino. Na życzenie również przygotowujemy posiłki wegetariańskie.
KOMUNIKACJA
Mamy 24h łączność przez radio VHF, HF, telefony satelitarne zarówno między poszczególnymi obozami, jak i uczestnikami w dordze oraz z Penitentes i Mendozą.
MUŁY
Muły niosące ekwipunek (30 kg/osobę) z Puente del Inca do Plaza de Mulas (tam i z powrotem).
WYPOSAŻENIE OBOZÓW
- Kuchnia oraz namioty-jadalnie wyposażone sa w stoły, krzesła, naczynią, elektryczność I ogrzewanie.
- Obóz główny wyposażony jest w apteczki pierwszej pomocy, aparaty tlenowe, itp.
- Namioty noclegowe produkcji najlepszych firm: North Face, Marmot i Mountain Hard Wear, każdy zaopatrzony w matę.
TRAGARZE
Tragarze pomagają nieść dodatkowy sprzęt taki jak namioty, żywność, paliwo itp., do trzeciego obozu i z powrotem. Istnieje możliwość wynajęcia „osobistego” tragarza.
POZWOLENIE
Pomagamy przy załatwianiu obowiązko-wego pozwolenia na wejście do Parku Aconcagua, który zarządzany jest przez rząd prowincji Mendoza. Aby otrzymać pozwolenie, należy osobiście stawić się z paszportem w biurze w Mendozie. Naszym zadaniem jest pomoc w wypełnieniu formularzy i przy innych formalnych załatwieniach
Polscy obywatele wjeżdżający na teren Chile i Argentyny są zwolnieni z obowiązku wizowego. Cel turystyczny uprawnia do bezwizowego pobytu w tych krajach do 90 dni. Na żądanie służb granicznych należy okazać bilety powroty oraz wykaz środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu.
Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu.
SZCZEPIENIA I ZDROWIE
Nie ma obowiązkowych szczepień. Co szczepień zalecanych należy przypomnienie tężca w przypadku ukończenia 30 roku życia oraz szczepienie przeciwko żółtaczce typu A i B (3 dawki : 0/1/6 miesięcy, przynajmniej 2 dawki podane najpóźniej 2 tygodnie przed wyjazdem.)
Aktualne informacje oraz porady dla podróżujących można znaleźć w poradniach medycyny podróży, w Wojewódzkich i Powiatowych Stacjach Sanitarno – Epidemiologicznych oraz na stronach internetowych:
www.who.int/ith
www.cdc.gov/travel
www.travel-vaccines.com